Szybki test immunochromatograficzny do wykrywania Gardnerella vaginalis na podstawie wymazu.
Choroby przenoszone drogą płciową są jednymi z najczęściej występujących chorób na świecie i mają konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i socjalne w wielu krajach. Bakteryjne zakażenia pochwy spowodowane są zaburzeniem fizjologicznej flory zdominowanej przez Lactobacillus i wystąpieniem złożonej i obfitej flory bakterii beztlenowych lub względnie beztlenowych, które normalnie występują w pochwie (Gardnerella vaginalis, Bacteroides sp., Peptostreptococcus, Mobiliuncus sp.). Obfita wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu jest typowym objawem infekcji wywołanej przez Gardneralla vaginalis.
Gardnerella vaginalis to jedno z najczęściej występujących zakażeń intymnych, z powodu którego cierpią kobiety, a czasem także mężczyźni (najczęściej są jedynie nosicielami). Ta beztlenowa bakteria wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, z których charakterystyczny jest nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy, pieczenie, świąd, a nawet ból podczas stosunku. Na ryzyko zachorowania wpływa obniżona odporność oraz mnogość partnerów seksualnych; częste korzystanie z basenów; niewystarczająca higiena intymna. Do rozwoju infekcji może także dojść na skutek stosowania długotrwałej antybiotykoterapii oraz przyjmowanie niektórych leków, w tym leków antydepresyjnych i hormonalnych. Szacuje się, że u ponad 70% osób zakażonych bakterią Gardnerella vaginalis nie występują żadne niepokojące objawy!
Specyfikacja badania:
– czułość diagnostyczna testu: 98,5%
– swoistość diagnostyczna testu: 98,6%
Wartość diagnostyczna badania:
Jak w przypadku wszystkich procedur diagnostycznych, nie należy stawiać diagnozy na podstawie jednego wyniku, ale również na podstawie innych wyników laboratoryjnych, historii choroby i przeprowadzonego wywiadu z pacjentem.
Wynik dodatni testu nie wyklucza występowania również infekcji wywołanej przez inne patogeny. Test dostarcza wstępnej informacji o występowaniu infekcji w ostrej fazie, wywołanej bakterią Gardnerella vaginalis. Próbki pobrane po fazie ostrej infekcji mogą zawierać antygeny o stężeniu niższym od poziomu czułości wykrywalnego przez test. Jeżeli wynik testu wyszedł ujemny, a objawy kliniczne nadal występują, należy rozważyć również inne metody diagnostyczne.
Cena i czas oczekiwania na wynik:
– koszt wykonania badania: 65 zł
– wynik dostępny tego samego dnia
Objawy wskazujące na infekcję:
- nieprzyjemny, charakterystyczny rybi zapach z pochwy
- upławy
- uporczywy świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu
- ból podczas stosunku
- pieczenie przy oddawaniu moczu
- stany podgorączkowe
Leczenie zakażenia bakterią Gardnerella vaginalis
W leczeniu stosuje się zarówno leki doustne, jak i dopochwowe (preparaty w formie tabletek, maści i kremów). Najczęściej ordynowane są antybiotyki (klindamycyna) oraz leki przeciwbakteryjne (metronidazol).
W trakcie leczenia warto zadbać o właściwą dietę, wzbogaconą o produkty mleczne. Niewskazane jest spożywanie tłustych i smażonych dań, ostrych przypraw i alkoholu.
Na czas kuracji należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych.
Możliwe powikłania po nieleczonej infekcji u kobiet:
- zapalenia miednicy mniejszej
- u kobiet w ciąży: przedwczesne pęknięcia pęcherza płodowego, poronienia, stany zapalne dolnego odcinka dróg moczowych
- zapalenie szyjki macicy
- zapalenie błony śluzowej macicy
- zapalenie przydatków
Zakażenie, co prawda w mniejszym stopniu, ale może dotyczyć także mężczyzn! Zakażenie spowodowane przez Gardnerella vaginalis nie należy do STI/ STD (infekcji przenoszonych drogą płciową), niemniej każda kobieta, u której partnera wykryto bakterię, powinna poddać się także badaniu na jej obecności. To samo dotyczy mężczyzn, których partnerki leczą się z powodu zakażenia tą bakterią.
Objawy, mogące wystąpić u mężczyzn (rzadko)
- nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU)
- zapalenie gruczołu krokowego
- zapalenie najądrza
- niepłodność
Profilaktyka zakażeń, czyli jak zapobiegać?
Podstawowym działaniem profilaktycznym jest zapewnienie odpowiedniej diety i właściwe dbanie o higienę intymną. Ryzyko zachorowania zwiększa palenie papierosów i spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Przy częstych zmianach partnerów seksualnych wskazane jest każdorazowe i konsekwentne używanie prezerwatyw.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości i objawów, mogących świadczyć o infekcji należy niezwłocznie udać się do lekarza, np. specjalisty w dziedzinie dermatologii i wenerologii.