Nużeniec (Demodex), pasożyt należący do najmniejszych stawonogów – roztoczy, jest przyczyną przewlekłej choroby zwanej nużycą (demodekoza). Dotyka ona zarówno ludzi jak i zwierząt. Jego obecność w środowisku jest powszechna. Rozprzestrzenia się najczęściej przez wspólne używanie odzieży, koców, śpiworów czy też kosmetyków: pudry, kremy, tusze, testery itp. U człowieka spotyka się dwa rodzaje tego pasożyta: Demodex folliculorum, długość: 0,3- 0,4mm; bytuje w mieszkach włosowych rzęs i brwi, Demodex brevis, długość 0,15 – 0,2mm; żyje w gruczołach łojowych : skóra czoła, policzków, skrzydełek nosa.
Zakażeniu ulegają szczególnie osoby starsze, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, alergicy oraz osoby narażone na ciągły stres.
Demodex folliculorum bytujący w mieszkach włosowych rzęs powoduje zapalenie spojówek , zaczerwienienie brzegów powiek, obrzęk, a także uporczywe swędzenie ,pieczenie, łzawienie, uczucie piasku w oczach. Natomiast Demodex brevis często nasila objawy takich chorób jak: trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy, czy łojotokowe zapalenie skóry. Choroby, którym towarzyszy Demodex, mają najczęściej przebieg przewlekły, z okresami poprawy i pogorszenia, a leczenie zwykle trwa około pół roku.
Drapanie spowodowane uciążliwymi dolegliwościami może prowadzić też do wtórnych nadkażeń bakteryjnych okolic twarzy i oczu (np. bakterią gronkowca, paciorkowca), co zwiększa ryzyko rozwoju nawracających zmian w postaci jęczmieni i gradówek.
Wykrycie i skuteczne leczenie nużycy może pomóc nie tylko w pozbyciu się objawów związanych z okolicami oczu, ale też poprawić stan skóry i złagodzić przebieg pozostałych problemów skórnych.
Badanie na obecność nużeńca może być wykonywane:
Przygotowanie do badania: