• ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
  • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

Badania met. PCR

PCR - co to takiego?

Badania PCR (ang. polymerase chain reaction) znalazły zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki tej metodzie, określanej również jako badanie molekularne, można wykazać bezpośrednią obecność bakterii w ustroju, a dokładniej – w naszym DNA.

Badania z tej kategorii polegają na wielokrotnym powielaniu – zazwyczaj w 30-40 cyklach – specyficznego fragmentu DNA lub RNA za pomocą enzymu polimerazy. Później, aby uwidocznić namnożoną część DNA, używa się specjalnych barwników molekularnych. Ze względu na powielanie konkretnych fragmentów DNA, metoda PCR jest uznawana na ultraczułą. Dziś badanie PCR stanowi podstawową metodę wykorzystywaną w laboratoriach genetycznych i molekularnych.

Zastosowanie badań PCR

Metoda PCR jest coraz częściej wykorzystywana w celu szybkiej diagnostyki infekcji wirusowych, pasożytniczych i bakteryjnych. Będzie więc świetną alternatywą dla tradycyjnych sposobów diagnostyki zakażeń, takich jak hodowle komórkowe czy posiewy, których wynik uzyskuje się dopiero po kilku dniach.

Kolejną przewagą po stronie badań PCR jest wyjątkowa dokładność i czułość. Z tego względu często okazują się one lepsze niż powszechnie stosowane metody serologiczne, które nie zawsze wykazują się dostateczną precyzją i mogą być obciążone np. reakcjami krzyżowymi.

Jednym z najczęstszych zastosowań PCR jest diagnostyka boreliozy, czyli choroby odkleszczowej. Tutaj również okazuje się ona skuteczniejsza od metod serologicznych obciążonych dość dużymi ograniczeniami. PCR jest stosowane również do diagnozowania niektórych chorób o podłożu genetycznym i w testach na ojcostwo. Ponadto nabiera coraz większego znaczenia w dziedzinie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.

Jak wygląda badanie?

Jak przygotować się do badania PCR?

Badanie PCR można wykonać z materiałów biologicznych pobranych od pacjenta. Najpopularniejszy z nich to krew. Podczas pobrania pacjent nie musi być na czczo, nie są wymagane również żadne specjalne przygotowania.

Inaczej wygląda to w przypadku wymazów pobranych z cewki moczowej, gardła i szyjki macicy. Mocz oddajemy rano do sterylnego pojemnika, po wcześniejszym umyciu okolic płciowych wodą z mydłem. Przy wymazach z szyjki macicy należy unikać środków dopochwowych, a w przypadku wymazu z cewki moczowej godzinę przed pobraniem nie oddawać moczu. Jeśli chodzi o wymazy z gardła, przed badaniem zaleca się nie myć zębów.

Przebieg badania PCR krok po kroku

W celu zainicjowania reakcji PCR, konieczne jest przygotowanie mieszaniny reakcyjnej, w skład której wchodzą: badana próbka, startery (specjalnie zaprojektowane fragmenty DNA pasujące do poszukiwanego fragmentu DNA), nukleotydy (służące do syntezy namnażanego DNA), wspomniana już polimeraza DNA, oraz bufor.

Opisując, co to badanie PCR, warto wspomnieć, że wykorzystuje ono metodę ultraczułą, a przy tym bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia. Właśnie dlatego w testach opartych na PCR niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej kontroli wewnętrznej, aby wykluczyć wyniki fałszywie dodatnie. Bardzo ważną rolę odgrywa przy tym prawidłowy sposób pobrania materiału, a także doświadczenie i staranność diagnosty, który wykonuje takie badanie.

Badania PCR Warszawa. Wybierz odpowiednią placówkę

Jeżeli szukasz sprawdzonej placówki, w której można wykonać profesjonalne badania PCR w Warszawie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Poradnia specjalistyczna Chmielna Express zapewnia szeroki zakres szybkich testów PCR m.in. w diagnostyce wirusa brodawczaka ludzkiego, chlamydii, rzeżączki, czy SARS-CoV-2.

Call Now Button