Badania laboratoryjne

Badanie laboratoryjne stanowią jeden z podstawowych elementów diagnostyki wielu schorzeń. Zazwyczaj wykonuje się je z wymazów i wydzielin (głównie z krwi i moczu), czyli z materiału pobranego od pacjenta. Dzięki otrzymanym wynikom można dokonać oceny stanu zdrowia danej osoby, zaproponować dalszą diagnostykę lub wdrożyć ewentualne leczenie. Tego typu badania pozwalają ustalić np. czy pacjent choruje na cukrzycę, kiłę, anemię, czy ma problemy z tarczycą.

Rodzaje i metody badań laboratoryjnych

Osoby zdrowe powinny wykonywać podstawowe badania laboratoryjne raz w roku. O ich rodzaju decyduje lekarz, choć można zlecić je również prywatnie. W przypadku pojawienia się dolegliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Lekarz wskaże, które badania warto wykonać i na podstawie otrzymanych wyników udzieli pacjentowi dalszych zaleceń lub wdroży odpowiednie leczenie.

Oczywiście podstawowym badaniem, zalecanym w przypadku każdej osoby, jest morfologia krwi. Pozwala ona poznać skład krwi (poziom hemoglobiny, liczbę poszczególnych typów krwinek i płytek krwi itd.). Inne często zalecane badania laboratoryjne (w Warszawie wykonywane przez naszą Poradnię), to między innymi:

  • wskaźniki zapalne CRP i OB;
  • poziom glukozy we krwi na czczo;
  • badanie moczu;
  • parametry pracy wątroby;
  • oznaczenie poziomu elektrolitów (jonogram);
  • hormony tarczycy;
  • profil lipidowy.

W naszej placówce można wykonać również badania immunochemiczne, np. badania przesiewowe na kiłę, badania na HIVanty HCV. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wykazem oferowanych testów.

Jak przygotować się do badania?

Podstawowe badania krwi, które są jednymi z najczęściej zlecanych testów laboratoryjnych, powinien wykonywać każdy, kto chce ocenić funkcjonowanie organizmu, monitorować postęp choroby lub przebieg wdrożonego leczenia.

Aby wyniki można było uznać za wiarygodne, należy odpowiednio przygotować się do badania. Warto pamiętać, że czasem wymagane jest bycie na czczo. Wówczas ostatni posiłek może być spożyty w określonym odstępie czasu do pobrania próbki. Do tego typu badań laboratoryjnych należą m.in.: morfologia krwi, badanie glukozy, krzywa cukrowa, lipidogram, poziom elektrolitów, poziom mocznika, próby wątrobowe, poziom niektórych hormonów i poziom wybranych czynników krzepnięcia.

Zazwyczaj zaleca się, aby w dniu poprzedzającym badanie zjeść ostatni posiłek o godzinie 18. Warto, aby było to jedzenie lekkostrawne, co będzie mieć szczególne znaczenie przy oznaczaniu poziomu tłuszczu, cholesterolu i glukozy we krwi.

Etapy diagnostyki laboratoryjnej

Badania laboratoryjne poprzedza etap przedanalityczny, czyli zespół czynności wykonywanych jeszcze przed zrealizowaniem badania. Zalicza się do nich: przygotowanie pacjenta, pobranie materiału biologicznego, transport próbek biologicznych do laboratorium, identyfikację i rejestrację próbek.

Kolejny jest etap analityczny, czyli faza usługi laboratoryjnej, w której wykonuje się badania. W celu zapewnienia wiarygodności otrzymanych wyników, prowadzimy nadzór nad aparaturą pomiarową i monitorujemy uzyskane rezultaty poprzez ocenę poprawności analitycznej wyników.

Na końcu następuje tzw. etap poanalityczny, czyli końcowa faza usługi, w ramach której powstaje sprawozdanie z badań laboratoryjnych. Jest to dokument zawierający wyniki, który musi zostać sprawdzony pod kątem wiarygodności i spójności diagnostycznej. Dokonuje tego diagnosta laboratoryjny, zazwyczaj będący specjalistą w jednej z dziedzin medycyny laboratoryjnej.

Badania laboratoryjne – cennik. Od czego zależy ich koszt?

Cennik badań laboratoryjnych różni się w zależności od placówki i rodzaju wykonywanego badania. Każde laboratorium diagnostyczne może ustalić indywidualną stawkę, dlatego cena może być bardzo zróżnicowana. Z reguły te profilaktyczne, podstawowe testy (np. morfologia) są znacznie tańsze niż badania specjalistyczne (jak chociażby badania hormonalne krwi, np. hormonów tarczycy).

Badania laboratoryjne w Warszawie: Chmielna Express

Chmielna Express wykonuje profesjonalne badania laboratoryjne w Warszawie, które obejmują badania biochemiczne, immunochemiczne, analityczne, hormonalne, hematologiczne, analizę poziomu kwasów tłuszczowych (Omega Test), a także pozostałe badania takie jak PSA-całkowite czy badanie poziomu witaminy D3 i witaminy B12. Dysponujemy własnym laboratorium, dzięki czemu gwarantujemy zachowanie najwyższej jakości oraz rzetelności badań, a także krótki czas oczekiwania na wyniki.

Jonogram (Na, K)
LDH
Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
ASO
Waller-Rosse
Białko C-reaktywne CRP
RF-latex
Bilirubina
Gamma GTP
Transaminazy (ASPAT, ALAT)
Fosfataza zasadowa
Diastaza w sur.
Diastaza w moczu
Białko całkowite
Albuminy
Glukoza
Krzywa cukrowa
Lipidogram (cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy)
Kreatynina (eGFR)
Mocznik
Kwas moczowy

Kiła – badanie przesiewowe (przeciwciała)
Weryfikacja kiły (FTA miano, VDRL, FTA ABS)
HIV Combo Ag/Ab
HIV Combo Ag/Ab CITO
HIV Rapid Test
anty-HCV (przeciwciała)
Test potwierdzenia obecności przeciwciał anty-HIV1 i anty- HIV2 (Western Blot)
HCV met. PCR, ilościowo
HCV met. PCR jakościowo
HBs – antygen
anty-HBs (przeciwciała)

Mocz – badanie ogólne
Mocz dobowy – ozn. białka
Mocz dobowy – ozn. cukru
Mocz-Mg, P, Ca, kreatynina
Lamblie (kał)
Pasożyty (kał)
Próba ciążowa
Mononukleoza
Borelioza – IgG, IgM (przesiew)
Helicobacter

TSH
FT3-wolne T3
FT4-wolne T4
anty TG (tyreoglobulina)
anty TPO (peroksydaza tarczycowa)
LH
FSH
estradiol
prolaktyna
progesteron
testosteron

Morfologia krwi obwodowej
Morfologia z rozm. ręcz.
Rozmaz manualnie
OB

PSA-całkowite
PSA-wolne
Wit.D3 25 (OH)
Wit. B12
Histopatologia

Call Now Button