CYKL WARSZTATÓW

Dla dla rodziców, opiekunów_ek oraz dorosłych mających kontakt z nastolatkami

Chcesz lepiej zrozumieć nastolatki i nastolatków? Chcesz nauczyć się jak budować z nimi dobrą relację? Chcesz uwierzyć w ich siłę i moc, nawet gdy wszyscy wokół mówią o ciągłym problemach „z nimi”?

Pamiętaj, że to, w jaki sposób myślisz i mówisz o nastolatkach i jak ich widzisz wpływa na to, w jaki sposób z nimi pracujesz!

Przyjdź, sprawdź, poczuj, w jaki sposób chcesz to robić!

23-24.11

Komunikacja i budowanie relacji z nastolatkiem

Słowa, zarówno te wypowiedziane na głos jak i te pomyślane czy wypowiedziane tylko w duchu mają niesamowitą moc. Niosą za sobą magiczną siłę kształtowania rzeczywistości, relacji międzyludzkich, emocjonalnych przeżyć i podejmowanych działań. Słowa niosą pewien przekaz, lecz także energię i wpływają na to jak postrzegamy ludzi wokół nas oraz na to jak oni wobec tego się zachowują.

Młodzież ubiera się i zachowuje w sposób, który jeszcze do niedawna był poza wszelkimi granicami wyobraźni ludzi dorosłych. W jaki sposób strój, wygląd, tatuaże, kolczyki – po co? Dlaczego? Jak wykorzystać to w budowaniu relacji z młodymi? Jakie postawy wobec tak wyrażanej różnorodności mamy?

Na warsztatach postaramy się poczuć siłę słów wypowiedzianych, pomyślanych i tych, które otaczają nas i nastolatków, z którymi rozmawiamy, przebywamy w różnorodnych miejscach i kontekstach. Jakim językiem posługujemy się myśląc i mówiąc o młodzieży, który sprzyja naszej relacji z nimi i na ile jesteśmy w stanie wziąć za to odpowiedzialność i kształtować go według naszych oczekiwań i zasad.

Obszary tematyczne:

  • Nastolatek – czyli kto? O rozwijającej się tożsamości nastolatka.
  • Komunikacja z nastolatkiem, czyli jak budować dobrą relację.
  • Słowa mają moc, czyli o języku problemów i języku zasobów w relacji z nastolatkiem.
  • Różnorodność jako zasób.
30.11 - 1.12

Nastolatek w kryzysie

Warsztat skierowany do wszystkich osób, które mają jakikolwiek kontakt z dziećmi i młodzieżą. Możesz być rodzicem, opiekunem, który ma w domu nastolatka, ale możesz być też osobą pracującą w świetlicy, bibliotece, sklepiku szkolnym, czy osiedlowym. Będziemy poruszać tematy związane z tym, jak zaopiekować młodzież, która zwraca się do nas po poMOC. Nie trzeba być specjalistą, żeby dać młodemu człowiekowi wsparcie.

Nastolatek borykający się z różnymi wyzwaniami okresu adolescencji swoje myśli rezygnacyjne, działania autoagresywne ujawnia nie tylko swojemu psychoterapeucie. Może z tym pojawić się w szkole, bibliotece czy domu kultury. Co wówczas robić?

Podczas warsztatów zobaczymy jak ważny jest pierwszy kontakt w poszukiwaniu pomocy, jak go poprowadzić i jak wykorzystać w pełni jego MOC, tak aby młody człowiek zaufał dorosłemu i chciał dalej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jak najlepiej reagować wspierając młodego człowieka, delikatność poruszanego tematu i jednocześnie interweniować w celu ochrony jego zdrowia i życia?

Warsztat skierowany jest do dorosłych, którzy w różnych kontekstach mają kontakt z młodzieżą.

Obszary tematyczne:

  • Kryzysy nastolatków i ich specyfika.
  • Wczesna interwencja.
  • Jak zaopiekować młodego człowieka, który przychodzi po poMOC?
  • Jak rozmawiać z młodzieżą o myślach „S” i zachowaniach autodestrukcyjnych.

Terminy

23.11 (sobota)
Komunikacja i budowanie relacji z nastolatkiem cz. 1

24.11 (niedziela)
Komunikacja i budowanie relacji z nastolatkiem cz. 2

30.11 (sobota)
Nastolatek w kryzysie cz. 1

01.12 (niedziela)
Nastolatek w kryzysie cz. 2

Prowadzące

Kasia Rżanek
Olga Lesiak

Warsztat prowadzony jest metodami aktywnymi. Pracujemy z wykorzystaniem Kart Metaforycznych.

Cena

690 zł
(cykl warsztatów, 24h zajęć)

Zapisy

Rejestracja na warsztaty:
szkolenia@chmielna4.pl

Call Now Button