PrEP - co to takiego?

Chmielna Express oferuje przedekspozycyjną profilaktykę zakażenia HIV, czyli PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis). Jest to uznany i rozpowszechniony w wielu krajach sposób zapobiegania zakażeniom HIV. W naszej poradni pracujemy zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS). U nas umówisz wizytę lekarską, wykonasz wszelkie niezbędne badania, a leki (tenofowir + emtrycytabina) kupisz w pobliskiej aptece.

Oferujemy również PEP, czyli profilaktykę poekspozycyjną, oraz badania na HIV.

PrEP - podstawowe infromacje

Czym jest PrEP i dlaczego warto go stosować?

Profilaktyka przedekspozycyjna (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem HIV. PrEP polega na przyjmowaniu raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwa leki przeciw HIV (tenofowir + emtrycytabina).

Epidemia HIV w Polsce i na świecie wzrasta. Każdego roku notuje się w Polsce prawie 1300 nowych zakażeń.

Jak wygląda stosowanie PrEP?

Przyjmowanie PrEP wiąże się z regularnymi przyjmowaniem leków antyretrowirusowych oraz z wizytami kontrolnymi u lekarza. Obejmować one będą również poradnictwo w zakresie bezpieczniejszych metod współżycia, regularne badania w kierunku zakażenia HIV, jak i monitorowanie ewentualnych skutków ubocznych przyjmowanego leku. Lekarz prowadzący PrEP udzieli wszelkiego wsparcia w zakresie sposobów ułatwiających regularne przyjmowanie leków.

Kwalifikacja PrEP krok po kroku

  1. Umówienie wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, który udzieli niezbędnych informacji na temat PrEP oraz zakwalifikuje do leczenia. Lekarz odpowie też na wszelkie pytania związane z tym rodzajem profilaktyki. Jeżeli razem z lekarzem prowadzącym uznasz, że stosowanie PrEP jest dla ciebie, wówczas lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań (o zakresie badań każdorazowo decyduje lekarz, w oparciu o indywidualną sytuację pacjenta).

  2. Wykonanie zleconych badań. Wszystkie badania zlecone przez lekarza są obligatoryjne i zgodne ze standardami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS).

  3. Wizyta u lekarza, podczas której omówione zostaną wyniki badań. Jeżeli wyniki wskażą, że PrEP będzie w twoim przypadku bezpieczny i korzystny z punktu widzenia profilaktyki HIV, lekarz może rozpocząć ten rodzaj profilaktyki i przepisać receptę na lek.

Najważniejsze informacje

Receptę przepisuje lekarz po konsultacji i badaniach. Na konsultację PrEP w Chmielna Express możesz umówić się w godzinach 7:30 – 13:00.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej wspólnie z lekarzem omówisz, czy PrEP to rozwiązanie odpowiednie dla ciebie. Kiedy po konsultacji zdecydujesz się na rozpoczęcie leczenia PrEP, lekarz skieruje cię na obowiązkowe badania. Jeśli zlecone badania wskażą, że PrEP będzie dla ciebie korzystny – lekarz przepisze receptę na lek.

Badania do kontynuacji PrEP odbywają się w godzinach 7:30 – 13:00, od poniedziałku do piątku. 

Na badanie należy przyjść na czczo, oraz przynieść ze sobą próbkę porannego moczu ze środkowego strumienia.

Telefon

+48 22 511 50 40

E-mail

poradnia@chmielna4.pl

Adres

ul. Chmielna 4,
Warszawa

Iwona Cielniak

Dr n. med.
Specjalistka chorób zakaźnych

Ukończyła I Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Od wielu lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie i Poradni Profilaktyczno – Leczniczej dla pacjentów żyjących z HIV. Członkini Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS i European AIDS Clinical Society. Prowadzi wykłady i szkolenia dla lekarzy.

Ewa B. Siwak

dr hab.
specjalistka chorób zakaźnych

Absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, specjalistka chorób zakaźnych, wewnętrznych i epidemiologii. Obecnie od kilku lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, Poradni Profilaktyczno-Leczniczej zajmującej się pacjentami żyjącymi z HIV oraz profilaktyką zakażeń krwiopochodnych.

Mariusz Sapuła

Lek.
Specjalista chorób zakaźnych

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie jako specjalista chorób zakaźnych oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jako młodszy asystent. Świadczy porady z zakresu chorób zakaźnych, w tym m.in.: konsultacje PrEP, PEP, leczenie kiły, leczenie chorób odkleszczowych.

Dagny Krankowska

Lek.
Specjalistka chorób zakaźnych

Absolwentka WUM. Odbyła liczne staże zagraniczne.

Członkini Polskiego Towarzystwa Naukowego, European AIDS Clinical Society oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Pisze prace naukowe dotyczące osób żyjących z HIV.

Zaangażowana społecznie.

Jak skuteczny jest PrEP?

Skuteczność i bezpieczeństwo PrEP oceniano w kilku dużych badaniach klinicznych wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM), mężczyzn mających kontakty seksualne z kobietami, i kobiet mających kontakty seksualne z mężczyznami. Wszystkie osoby w tych badaniach na początku badano w kierunku zakażenia HIV, aby upewnić się czy nie są już zakażeni, a następnie zalecano przyjmowanie jednej tabletki tenofowiru z emtrycytabiną raz dziennie. Ponadto uczestnicy badań otrzymywali szerokie poradnictwo w zakresie zasad bezpieczniejszego seksu, regularnie wykonywani im badania w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także otrzymywali regularnie zapas prezerwatyw.

W badaniach wykazano, że PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. W przypadku MSM ryzyko spadało o 44% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo (czyli bez leku). Wartość 44% to średnia dla wszystkich uczestników badania, zarówno tych, którzy przyjmowali lek regularnie, jak i tych, którzy przyjmowali go bardzo nieregularnie. W grupie osób deklarujących przyjęcie większości dawek PrEP ryzyko spadało o 72%, a niekiedy nawet o 96%.

W przypadku par hetero, w których jedna osoba była zakażona HIV, stosowanie PrEP zmniejszało ryzyko zakażenia o 75% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. W przypadku osób deklarujących przyjęcie większości dawek leku, ryzyko spadało o 90%. W innym z badań dla przyjmujących PrEP mężczyzn i kobiet (nie będących w związkach) ryzyko zakażenia HIV zmniejszało się o 62% i o 85% w przypadku przyjęcia większości dawek leku. W jednym z badań ochronne stężenie leku we krwi stwierdzono jedynie u mniej niż 26% kobiet, co wyjaśniono faktem nieprzyjmowania tabletek przez większość kobiet uczestniczących w tym badaniu. Kobiety te nie były zatem w żadnym stopniu chronione przed zakażeniem HIV.

W licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność tenofowiru i emtrycytabiny połączonych w jednej tabletce. Leki te blokują ważne etapy w cyklu kopiowania się wirusa i utrudniają zakażenie. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, poprzez obecność we krwi i w innych tkankach, dość skutecznie zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu i rozwojowi zakażenia przewlekłego. Nieregularne ich przyjmowanie prowadzi do uzyskania zbyt małego stężenia (ilości) leku w organizmie, co może nie zapobiec zakażeniu HIV. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie tabletek regularnie 1x dziennie w stałych odstępach. Istnieje również możliwość przyjmowania tych leków doraźnie (w sumie 4 tabletki: 2 tabletki 2-24h przed stosunkiem, 1 tabl. 24h po stosunku i 1 tabl. 48h po stosunku), co daje podobny stopień ochrony przed zakażeniem HIV podczas kontaktów analnych jak przyjmowanie codzienne. Tego typu „doraźne” dawkowanie badano wyłącznie wśród MSM.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)

 

ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób):

Pre-Exposure Prophylaxis (PrEP)

Pre-exposure prophylaxis for HIV prevention in Europe – PDF

 

CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób):

Preventing HIV with PrEP

PrEP/PEP

Call Now Button