• ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
  • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

Gardasil 9

Szczepienie na raka szyjki macicy, hpv – Gardasil 9 cena

Czym jest zakażenie HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Obecnie wyróżnia się blisko 200 jego typów. Niektóre z nich mogą powodować choroby, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Do chorób tych należą zmiany przednowotworowe i rak żeńskich narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmiany przednowotworowe i rak odbytnicy oraz brodawki narządów płciowych (u obojga płci). Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka przestrzeni ustno-gardłowej oraz prącia. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera. Wyróżniamy dwa rodzaje typów wirusa: niskoonkogenne (niskiego ryzyka: typ 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44) oraz wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka: typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59). Dlatego polecamy zrobić badanie na hpv.

O szczepionce

Gardasil® 9 to szczepionka 9-ciowalentna. Chroni przed 7 rakotwórczymi typami HPV (16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) oraz dwoma (typ 6 i 11), odpowiedzialnymi za brodawki płciowe/ kłykciny kończyste.

Szczepienia zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet, chłopców i młodych mężczyzn oraz wszystkich osób aktywnych seksualnie. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Szczepienie przeciw HPV często określane jest jako szczepienie na raka szyjki macicy czy szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż preparat Gardasil 9 to szczepienie przeciw HPV. Wirus HPV przyczynia się do rozwoju chorób onkologicznych, w związku z czym ochrona przed zakażeniem pośrednio ogranicza ryzyko na zapadnięcie na chorobę nowotworową. Nie jest to jednak bezpośrednia ochrona, ani szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy.

Wskazania do stosowania

Szczepionka Gardasil 9 jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 12 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV:

  • zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV
  • brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV

Dawkowanie

Gardasil 9 można podawać według schematu 2-dawkowego (do 14 roku życia). Drugą dawkę należy wówczas podać pomiędzy 5. a 13. miesiącem po pierwszej dawce.

Osoby w wieku 15 lat i starsze w chwili podania pierwszej dawki powinny przyjąć 3 dawki szczepionki (0, 2, 6 miesięcy). Drugą dawkę należy podać co najmniej 1 miesiąc po pierwszej dawce, a trzecią dawkę należy podać co najmniej 3 miesiące po drugiej dawce. Wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu 1 roku.

CENNIK

1 DAWKA

 
Szczepionkla Gardasil 9 650 zł  
Kwalifikacja do szczepienia 130 zł (przed każdą dawką)
Call Now Button