logo
 • ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
 • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

Posiew z pochwy: Co warto wiedzieć o badaniu?

Posiew z pochwy to badanie mikrobiologiczne, którego celem jest wykrycie drobnoustrojów w badanym materiale. Do badania pobiera się materiał z przedsionka albo tylnego sklepienia pochwy. Pobranie materiału do badania nie jest bolesne, ale może być odczuwane przez pacjentki jako dyskomfort.

Posiew z pochwy jest badaniem zalecanym w przypadku podejrzenia infekcji pochwy lub jako element rutynowej kontroli stanu zdrowia.

Badanie jest wskazane, w sytuacji kiedy infekcja utrzymuje się pomimo leczenia lub przejawia tendencje do częstych nawrotów. Posiew umożliwia rozpoznanie rodzaju mikroorganizmów odpowiedzialnych za wywoływanie infekcji oraz ich skuteczne zwalczanie lub wykluczenie zakażenia drobnoustrojami

Posiew z pochwy wykonuje się również u kobiet w ciąży. Badanie ma w tym przypadku charakter profilaktyczny. Jego celem jest wykrycie bakterii, które po pęknięciu błon płodowych mogą dotrzeć do organizmu dziecka. W przypadku pozytywnego wyniku, podczas porodu stosuje się podawanie antybiotyku, który ma zabezpieczyć noworodka przed zakażeniem i jego powikłaniami.

Przygotowanie do badania

Posiew z pochwy jest jednym z badań diagnostycznych, które wymaga od pacjentki odpowiedniego przygotowania. Obok zebrania szczegółowego wywiadu, który obejmuje informacje dotyczące:

 • chorób, jakie przechodziła pacjentka,
 • jej aktualnego stanu zdrowia,
 • przyjmowanych na stałe leków,

na 3 doby przed pobraniem materiału pacjentka powinna zrezygnować:

 • ze współżycia płciowego,
 • irygacji dopochwowych,
 • stosowania leków i preparatów dopochwowych, a także płynów przeznaczonych do higieny intymnej.

Przed badaniem okolice krocza należy starannie umyć wodą ze zwykłym mydłem. Nie wskazane jest mycie przy użyciu płynu do higieny intymnej. Materiał do posiewu nie może być pobrany podczas miesiączki.

Jak przebiega badanie?

Posiew z pochwy polega na pobraniu materiału do badania laboratoryjnego. Materiał jest pobierany przy pomocy tzw. wymazówki. Pobiera się go z okolic odbytu oraz przedsionka pochwy. Wymaz po pobraniu zostaje przekazany do laboratorium mikrobiologicznego w, którym zostaje poddany ocenie.

Kiedy warto wykonać posiew z pochwy?

Wskazaniem do przeprowadzenia badania są:

 • upławy,
 • występowanie świądu,
 • występowanie objawów bólowych i dyskomfortu.
 • Niezabezpieczony kontakt seksualny z partnerem/ką , którego statusu nie znamy.

Pacjentka, może podjąć samodzielnie decyzję o wykonaniu badania lub wykonać je na zlecenie lekarza. W naszej placówce pobraniem materiału z pochwy zajmują się wykwalifikowane położne. Wystarczy umówić się na pobranie.

Jak interpretuje się wyniki posiewu z pochwy?

W pobranym materiale z pochwy naturalnie występują różnego rodzaju mikroorganizmy. Ocenie poddaje się występowanie tzw. flory nieprawidłowej, a więc mikroorganizmów uznanych za chorobotwórcze. W sytuacji, w której takie mikroorganizmy pojawią się w pobranym materiale wynik oznacza się jako pozytywny. Kolejnym krokiem w przypadku wyniku pozytywnego jest określenie gatunku wyhodowanego patogenu, co umożliwia wdrożenie odpowiedniego planu leczenia.

W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż standardowy posiew z pochwy może nie wykazać rozwoju bakterii atypowych. W takie j sytuacji mówi się o wyniku fałszywie ujemnym. Czynnikiem, który decyduje o wystąpieniu wyniku fałszywie ujemnego najczęściej jest nieprawidłowe przygotowanie się pacjentki do badania, co może się wiązać ze stosowaniem środków do higieny intymnej czy irygacji dopochwowych w czasie bezpośrednio poprzedzającym pobranie materiału do posiewu.

Call Now Button