• ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
  • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Wielu mężczyzn boryka się ze stulejką, czyli schorzeniem polegającym na niemożności całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Nie wszyscy jednak decydują się na wizytę u urologa.

Stulejka – leczenie?

Stulejka jest dość powszechnym defektem anatomicznym (wrodzonym lub nabytym), polegającym na zwężeniu otworu napletka, uniemożliwiającym jego prawidłowe odprowadzenie z żołędzi prącia. Może być przyczyną silnego dyskomfortu i uczucia bólu, zwłaszcza w trakcie wykonywania czynności higienicznych i podczas stosunku seksualnego. Może również powodować problemy ze wzwodem, co z kolei wpływa negatywnie na satysfakcję płynącą z życia seksualnego, rodząc frustrację i poczucie niskiej wartości.

Stulejka przyczynia się ponadto do powstawania stanów zapalnych okolic prącia, za które odpowiedzialny jest zarówno zalegający i rozkładający się mocz, ale również złuszczający się łój, nasienie oraz bakterie. Konsekwencją może być nawet uszkodzenie nerek prowadzące do ich całkowitej niewydolności.

Stulejka u mężczyzny może również powodować nawracające stany zapalne u jego partnerek seksualnych. Kobiety narażone są ponadto na infekcje dróg moczowych oraz wewnętrznych narządów płciowych.

Geneza schorzenia

Stulejka może być defektem wrodzonym lub nabytym, np. poprzez stany zapalne napletka/ cewki moczowej, przebyty uraz, np. podczas stosunku seksualnego, cukrzycę lub nieprawidłową higienę okolic intymnych.

U chłopców do pierwszego roku życia jest zjawiskiem naturalnym, które powinno ustąpić samoistnie, do ukończenia drugiego roku życia. W przypadku, gdy żołądź nie odsłoni się u chłopca w wieku 3-4 lat rodzice dziecka powinni zgłosić się do chirurga dziecięcego.

Rodzaje stulejki

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stulejki:

  • stulejkę całkowitą – gdy napletek całkowicie zasłania żołądź prącia
  • stulejkę częściową – gdy żołądź penisa w stanie wzwodu można odsłonić tylko częściowo

Mężczyźni bardzo często nie są świadomi istnienia tego problemu, przez co prawidłowa diagnoza, a w konsekwencji leczenie staje się bardzo trudne.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki uzależnione jest od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia. U starszych chłopców i mężczyzn stulejkę leczy się chirurgicznie. Zabieg wykonuje lekarz- urolog, po uprzednim wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych i zakażeń napletka. Polega on na usunięciu zwężonej części napletka oraz/lub wykonaniu drobnych nacięć poszerzających ujście napletka, umożliwiające odsłonięcie całej żołędzi prącia. U niektórych mężczyzn wystarczająca jest plastyka napletka i/lub wędzidełka. W innych przypadkach konieczne jest całkowite obrzezanie. Zabieg nie należy do skomplikowanych, trwa krótko i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Call Now Button